BALÇOVA TERAPİ ORMANI

Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde merkez ilçelerden biri olan Balçova İlçesinin, Konak, Karabağlar ve Narlıdere İlçeleri ile komşu sınırları bulunmaktadır. İlçe, genel olarak ilin güney tarafında yer almaktadır.

İlçede Manastır Yürüyüş Yolu, Baraj Yürüyüş Yolu gibi doğal yolları içeren Balçova Terapi Ormanı, doğa yürüyüşçüleri, doğa koşucuları, macera severler, bisiklet ve enduro kros motosiklet tutkunlarının, gün içinde kendilerini en hızlı bir şekilde doğanın ellerine teslim ettikleri bir yerdir. Orman yolundan koşarken veya yürürken, bir yanda Ilıca Deresi tarafından beslenen Cengiz Saran Barajı (Balçova Barajı)’nın yeşil rengi, diğer tarafta etrafındaki ağaçların yeşilliği bütünlük arz etmektedir. Teleferik Dağı ile yürüyüşçülerin vazgeçilmez zirvelerinden olan Behzat Tepe ve Çatalkaya Tepelerinin arasında herhangi bir faaliyetteyken, iklim şartlarına ve toprak özelliklerine bağlı olarak oluşan farklı bitki topluluklarının kokusunu, akciğerlerinizin en ücra köşelerine kadar çekme şansınız vardır. Manastır Yolu’ndan, Behzat Tepe’ye doğru çıkarak, zirveden tüm İzmir’i olduğu gibi görmek için daha fazla beklemeyin.

Bahsi geçen tepelerin yamaçlarından inen, Yahya Deresi ve Sarıpınar Deresi, Hacı Ahmet Deresiyle birleşerek, Molla Kuyu Deresi ve Ilıca Dereleri İnciraltı’nda denize ulaşırlar. Ilıca Deresinin Çıtak Mevkiinde kurulmuş olan Balçova Barajı ve gölü, İçme-Kullanma ve Tarımsal sulama bakımından büyük önem taşır.

Çeşitli medeniyetlerin yer aldığı Balçova’da bugün Romalılardan kalma Agememnon Kaplıcaları bulunmaktadır. Milattan Önce 1200’lü yıllara dayanan ve Balçova’ya bağlı olan Agamemnon Kaplıcaları, bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinmektedir, o tarihten bugüne şifa kaynağı olarak bilinir. İçme suyu olarak da kullanabilen doğa harikası, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Orman ve denizin iç içe girmiş manzarası karşısında iç huzurunuzu bulmak kaçınılmaz.

ULAŞIM

Terapi Trail Koşusu’nun yapılacağı Balçova İlçesi, İzmir Merkez’e 15 km mesafededir.

Bölgeye ulaşım kendi araçlarımız haricinde, Fahrettin Altay’dan ESHOT 969 numaralı Belediye otobüsüne veya minibüse binerek, yaklaşık 15 dk sonra Balçova Termal Otel’e giden caddenin başında inilerek, otele doğru yürünür.

KONAKLAMA

Yarış etkinlik alanına yaklaşık 500 m mesafede Balçova Termal Otel yer almaktadır.

https://www.balcovatermal.com/