İzmir Karagöl Tabiat Parkı olarak bilinen bölge, doğal krater gölüdür. Karagöl, İzmir İli, Menemen ve Karşıyaka ilçeleri ile Manisa ili sınırları arasında, bir yanını Spil Dağı’na dayayan, Yamanlar Dağı’nda yaklaşık 850 m yüksekliğinde 35 hektarlık göl ve çevresinde oluşmuş bir doğa harikası. Karşıyaka tarafından alınan yolda, muhteşem İzmir Körfezi manzarası ile tabiatın tüm tonlarını görme şansımız bulunmaktadır. ‘İzmir’in en yüksek kapasiteli oksijen kaynağıdır’ dersek yanılmış olmayız.  

Mesire alanında, kızılçam, karaçam, söğüt ve çınar ağaçları ve bölgenin klimatik ortamına uygun bitki topluluğu arasında, yemyeşil ormanlar arasında küçük ve şirin bu göl alanında, günübirlik ziyaret yanında, çadırlı kamplı konaklama imkanı da bulunmaktadır. Kamp keyfinizi, gölde yüzen ördeklerin ‘günaydın’ları ile taçlandırabilirsiniz. Dağcılık, doğa yürüyüşü, fotoğraf kulüpleri, macera ve doğa tutkunlarına ev sahipliği yapan bölge, doğa  bisikletçileri ve koşucular tarafından vazgeçilmez parkurlar içermektedir.

Şimdiki adı Karagöl olan Tantalos Gölü, ismini mitolojik bir efsaneden almaktadır.

İzmirliler Bayraklı’ya yerleşmeden önce Karagöl’ün bulunduğu çevrede yaşarlarmış. Efsaneye göre; İzmirli olan Frigya Kralı Tantalos, Smyrna’dan (İzmir) Magnesia’ya (Manisa) doğru uzanan Spilios Dağı’nda, Frigya halkı ile birlikte yaşar ve Batı Anadolu’ya yayılmış devletini yönetirmiş. Spilios Dağı çok verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahip bir yermiş. Tanrıların sofrasına oturabilen tek insan olan Kral Tantalos, gün gelmiş Olympos Dağı tanrılarının hışmına uğramış. Anadolu tanrıçası Kibele’ye inandığı için Hellen tanrılarını küçük gören ve onların güçlerini sınamaya kalkan Tantalos, büyük bir cezaya çarptırılmış. Spilios Dağı’nın bir yarığından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilmiş. Burada Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluğa mahkûm edilmiş ve bu ceza dünyanın her köşesinde, ‘Tantalos İşkencesi’ olarak anılmış. Hatta İzmirli tarihçi Homeros da Odysseia’da hemşehrisi Tantalos’un çektiği acıları etkileyici biçimde anlatmış. Tantalos’un atıldığı yarık daha sonra göl haline gelmiş ve bu göle ‘Tantalos Gölü’ adı verilmiş.

Bu bölgede de bir zamanlar yük taşıyan atlar, Spil ve Yamanlar Dağları’nda ‘yılkı atları’ oluşturarak vahşileşmişlerdir. Yapılacak bir yürüyüş veya antrenman sırasında, özgür yılkı atlarıyla her hangi bir zamanda tanışmanız ve onların asaleti karşısında hayranlık duymanız kaçınılmazdır.

ULAŞIM

Tantalos Trail Koşusu’nun yapılacağı bölge, İzmir ve Manisa illeri sınırları arasında yer almaktadır. Asfalt yol veya orman yolu gibi farklı güzergahlar ve binek araç, yürüyüş veya bisiklet tercihleri gibi farklı araçlarla bölgeye ulaşmak mümkündür.

Karagöl, İzmir-Karşıyaka tarafından asfalt yol yaklaşık 25 km mesafededir. Sabuncubeli tarafından, 13 kilometrelik orman yolundan veya Menemen-Muradiye Karayolu’nun Emiralem Mevkii’nden 13 kilometrelik orman yolundan yürüyerek ya da bisikletle ulaşmak da ulaşım tercihlerinden biridir.

KONAKLAMA

Yarış etkinlik alanı merkezi olarak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait Karagöl Tabiat Parkı’nda çadırlı konaklama yapılabilmektedir.