NİF DAĞI

Dağcılık, doğa yürüyüşü, fotoğraf kulüpleri, macera ve doğa tutkunlarına ev sahipliği yapan Nif Dağı, İzmir’in doğusunda daha çok Kemalpaşa’da olmak üzere, Torbalı, Buca ve Bornova ilçelerinin arasında yer almaktadır. 1510 m yüksekliğindeki dağ, Antik çağda Olympos ismini taşımış olan 19 dağdan biridir ve Bozdağlar dağ silsilesinin en batı uzantısıdır.

Dağ, İzmir‘in Pınarbaşı – Bornova bölgesinden yükselmeye başlar ve Torbalı – Kemalpaşa ovalarına kadar uzanır. Dağın kuzeyinde, Nif Çayı tarafından sulanan Kemalpaşa Ovası ile Spil Dağı; doğusunda, Karabel Geçidi; güneyinde Torbalı Ovası, batısında Buca ilçesi Kaynaklar Beldesi yer alır.

Kaynaklar bölgesi, doğa yürüyüşçüleri, kampçılar ve kaya tırmanışçıları tarafından özellikle tercih edilen doğal bir kaya yapısına sahiptir. Özellikle, bölgede bulunan Gürlek Şelalesi ve  Gökdere Kanyonu hem görsel hem de aksiyon bakımından, doğa yürüyüşçüleri, bisikletçiler ve koşucular tarafından vazgeçilmez parkurlar oluşturmaktadır.

Denize yakınlığı sebebiyle nemli bir iklime sahip olan ve bol yağış alan Nif Dağı, yemyeşil görüntüsü ve sonbahar-kış aylarında karla kaplı zirveleriyle İzmir‘de farklı bir görüntü oluşturmaktadır. Doğal güzelliği yanı sıra, çam ormanlarına, endemik bitkilere, çeşitli ürünlere ve arkeolojik alanlara sahip ender bir konumdadır. Dağın etrafındaki köylerde kiraz ve çilek üretimi yaygındır.

Şansınız varsa bölgede, bazı asil canlıları görmeniz mümkün. Bir zamanlar yük taşıyan atlar Spil ve Yamanlar Dağları’nda ‘yılkı atları’ oluşturarak vahşileşmişlerdir. Nif Dağı’nda yılkı atları büyük olasılıkla sadece 20-25 attan oluşan bir sürü olarak yaşarlar. Ovacık bölgesinde, su bulunduğu için genellikle burada yaşarlar. Belki de bir yarış anında karşılaşılacak yılkı atı, size ‘finish’ noktasına kadar ‘pacer’lık yapabilir.

ULAŞIM

Nif Trail Koşusu’nun yapılacağı Buca İlçesi, Kaynaklar Bölgesi, İzmir Merkez’e 20 km mesafededir.

Bölgeye ulaşım kendi araçlarımız haricinde, Buca – Kaynaklar arası ESHOT 177 numaralı Belediye otobüs seferleri yer almaktadır. 

KONAKLAMA

Kaynaklar Bölgesi içinde, yarış etkinlik alanına yaklaşık 5 km mesafede Birlik Otel yer almaktadır.http://www.birlikhotel.gen.tr/index.html